top of page
Yazı: Blog2 Post
  • Yazarın fotoğrafıEditör

Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreIst: İstanbul Bağımsız Tiyatrolar Buluşması

İlk kez gerçekleşecek “Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST”, 25-31 Mayıs tarihlerinde İstanbul'dan bağımsız tiyatroların oyunlarını 17 ülkeden festival yöneticileri, tiyatro yapımcıları ve eleştirmenlerle buluşturacak.


İstanbul’dan bağımsız tiyatroların oyunları, ilk kez gerçekleşecek “Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreIST” etkinliğiyle, 25-31 Mayıs tarihleri arasında 17 ülkeden gelen festival yöneticileri, tiyatro yapımcıları ve eleştirmenleriyle buluşacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik, Türk oyunların uluslararası tiyatro festivallerine davet edilmesinin yolunu açacak.


Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla Kanada, ABD, Kosova, Romanya, İngiltere, Slovakya, Gürcistan, Azerbaycan, Almanya, Macaristan, Yunanistan, İspanya, Arnavutluk, İran, Polonya, İsrail ve Çekya’dan 20 festival yöneticisi ve eleştirmenin katılacağı etkinlik, 25 Mayıs Çarşamba günü saat 16:00’da Müze Gazhane’de Emine Fişek’in moderatörlüğünde, Eylem Ejder ve Deniz Başar’ın sunacağı “Çağdaş Türk Tiyatrosu” paneliyle başlayacak.


Panelin ardından İBB Şehir Tiyatroları’nın “Yaftalı Tabut” adlı oyununun etkinlik konuklarına özel gösterimi yapılacak. Proje tasarım grubu tarafından belirlenen ilk yılın seçkisinde, “Şatonun Altında” (Fiziksel Tiyatro Araştırmaları), “Nihayet Makamı” (Kumbaracı50), “Zabel” (BGST-Tiyatro), “Dansöz” (Mek’an Sahne), “Macbeth-İki Kişilik Kabus” (Tiyatro BeReZe), “Biz” (mdtİST), “On İkinci Ev” (Melek Ceylan), “Saloz’un Mavalı” (Cihangir Atölye Sahnesi), “Gomidas” (Yolcu Tiyatro), “Godot Bize Gelmez” (Karagöz Sanat Atölyesi &Öteki Tiyatro), “Sar” (Çıplak Ayaklar Kumpanyası) ve “Köpek Kalbi” (Küçük Salon) oyunları yer alıyor. Gösterimlerin ev sahipliğini, İBB Şehir Tiyatroları Müze Gazhane Sahnesi ve BAU Pera Sahnesi üstleniyor.


Konferanslar


Vitrin paralelinde tiyatro akademisyenleri ve öğrencilerin katılımına açık bir dizi konferans da düzenleniyor. Toronto Scarborough Üniversitesi’nden Ass.Prof. Barry Freeman’ın “Belongings, Reimagining a Liberal Arts Theatre Education in Canada” başlıklı konferansı 24 Mayıs’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde, Malta Üniversitesi’nden Marco Galea’nın “The Ottoman Turk in Maltese Theatre and Drama” başlıklı konferansı 28 Mayıs’ta SALT Galata’da, Toronto Üniversitesi’nden Art Babayants’ın “Embodied English: An Actor’s Challenge” konferansı da 31 Mayıs’ta Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı’nda gerçekleşecek.


Konuşma ve konferanslara katılım için theatreshowcaseturkey@gmail.com adresinden kayıt yaptırılması yeterli.
“Türkiye Tiyatro Vitrini TheatreİST”, İstanbul’dan yenilikçi tiyatro prodüksiyonları ile yaratıcı performansların uluslararası arenaya açılmasına ve böylelikle Türk sanatçıların ve yapıtların uluslararası alanda görünür olmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. TheatreIST bir sosyal girişimcilik örneği olarak, Nihal Kuyumcu, Zerrin Yanıkkaya, Hasibe Kalkan, Senem Cevher, Handan Salta ve Ragıp Ertuğrul’dan oluşan bir grup tiyatro akademisyeni ve eleştirmen tarafından tasarlandı.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör