MERHABA EKİM ve ÖZGÜRLÜK

Sevgili Lento okur;


Eskilerin “her şey zıddıyla kaimdir” sözünü bilenler bilir. Bazı şeylerin anlaşılması için tam tersi durumunun düşünülmesi ya da yaşanması gerektiğini ifade eder bu söz. Özgürlük de öyledir; esareti, özgür olamama halini yaşamadan veya bilmeden özgürlüğü tanımlayabilir miyiz?


Özgürlüğü sahiden tanımlayabilir miyiz? Duyumsarız onu, mahrum kalırız ondan veya şanslıysak yaşayabildiğimiz kadar yaşarız. Biraz da bu yüzden nasıl anlatılabileceğini merak ettik ve bu ay “özgürlük” konuşalım istedik.


"Seçmek özgürlüktür." denir, peki ya seçenekleri belirlerken özgür müyüz? Çoğu şartlar altında, istemediğini seçmemek de özgürlüktür bazen: tercih özgürlüğü denebilir buna. Bazen de özgürlük dediğimiz yalnızca ipimizdir ve her birimizinki bir diğerinden uzun ya da kısadır. Belki de özgürlüğü dert edinmediğimiz için öyle olup olmadığımızla da ilgilenmeyiz. Yahut o kadar mühim bir meseledir ki bizim için, uğruna feda edilecekler nispetinde anlayabiliriz özgürlüğün ne ifade ettiğini.


İnsanlar gibi türlü türlü hallerde yaşanır veya yaşan(a)maz özgürlük. Bazılarımız kendine yarattığı prangalarının şıngırtısından başka bir şey duyamaz, bazıları ise der “Kaybedecek bir şeyimiz yok, zincirlerimizden başka!”


Bize özgürlüğü-nü anlatabilir misin, sevgili Lento okur? Tabii eğer böyle bir şey mümkünse…


Keyifli okumalar.29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

BEN KİMİM?