top of page
Yazı: Blog2 Post

Akıl Akıl, Gel Peşime Takıl

Cümleler arasında yarışma düzenlense “Empatiden En Uzak Cümle Ödülü”nü ; “Ben ‘senin/ onun’ yerinde olsam"la başlayan cümleler açık ara farkla hak ederdi herhalde.

“Ben senin yerinde olsam hiç takmazdım/ ben olsam öyle bir tepki verirdim ki/ onunla hemen evlenirdim, kaçırmazdım/ bir gün bile ona katlanmazdım/ hemen bir tane doğururdum/ asla doğurmazdım/ çocuğumu bakıcıya bırakmazdım/ çocuğu kesin şu okula gönderirdim/ acayip kariyer yapardım/ kesin çalışmayı bırakırdım/ o kadar üstüne düşmezdim/ daha çok ilgi gösterirdim/ hayatta o giydiğini giymezdim/ asla öyle yapmazdım...”

Minik minik nöronlar, büyük büyük laflar...

Oturduğun yerden konuşmak ne kolay değil mi, sayın aklını sevdiklerim.

Aynı geçmişi yaşamadığın ve dahi geçmişini bilmediğin, aynı yıllardan yollardan geçmediğin ve aynı hayatı yaşamadığın birine, "ben senin yerinde olsam," demek; "ben senin ne hissettiğinle ilgili fikir yürütecek mekanizmadan yoksun bir empati özürlüyüm," demenin uzun yolu; başka bir şey değil!

Sen benim yerimde, onun yerinde değilsin ama eğer olsan tam da onun yaptığını yaparsın. Bıyığı olsaydı halanın, amcan olurdu mesela, amcan diyemezdi o zaman; "Olsa da bıyığım, ben hâlâ halayım!"

Akılları pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını almış derler, eyvallah da, kendi aklını sürekli başkasına satma ısrarı neden? Bu kadar beğenilecek aklın olsa; benim-onun yerinde olsan, ne yapacağını düşünüyor olmazdın sanki.

Birinin sana derdini anlatması sadece seni yakın gördüğünden paylaşmak istediği anlamına geliyor o kadar. Bunu; "benim hiç aklım kalmadı senden almaya geldim" olarak algılamak aklı kalmayan tarafı sorgulamaya itiyor insanı.

"Ama onun iyiliği için, ben onu kendime yakın gördüğüm için," deme sakın. Sus, yoksa inanırım.

Samimiyet böyle bir şey değil. Senin "yorum yapmazsa ölecek hastalığın"ın sebebi, iyi niyetin değil.

İnsan demlenene kadar yorulmaktan yoruluyor da artık dinlenmek istiyor.

Tüm ilişkilerinden dinginlik bekliyor, huzur istiyor, sadece huzur.

Aklınız kendinize kalsın, o size daha çok lazım olur...

153 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör